مستربچ

مستربچ و انواع آن

مستربچ و انواع آن

مستربچ چیست

مستربچ یک مخلوط غلیظ است. این ماده از توزیع رنگ‌ها و برخی افزودنی‌های دیگر در یک حامل پلیمری به دست می‌آید. مستربچ ماده‌ای است که در طی عملیات حرارتی و اکسترو در اختلاط برشی بالا به دست می‌آید. مخلوط مذکور بعد از سرد شدن به دستگاهی موسوم به گلوله ساز هدایت شده و در نهایت به صورت گرانول در می‌آید.

مستربچ به پردازنده این امکان را می‌دهد تا پلیمر خام را در طول فرآیند تولید پلاستیک به صورت اقتصادی و کم هزینه رنگ‌آمیزی کند.
توضیح دیگری که در مورد مستربچ می‌توان داد این است که مستربچ، رنگ یا کنسانتره رنگ، گرانولی است که برای رنگ‌آمیزی ترموپلاستیک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده از یک یا چند رنگ و یک رزین حامل مخصوص پلیمر تشکیل شده است.

مستربچ در صنعت پلاستیک به عنوان کامپوزیت یا کلسیت شناخته می‌شود.

اجزای مستربچ

مستربچ‌ها دارای سه جزء اصلی پلیمر پایه، افزودنی مثل مستربچ افزودنی و عامل سازگارکننده هستند.

پلیمر پایه

پایۀ پلیمری مصرفی، غالبا از جنس مواد زیر هستند:

افزودنی

به منظور تغییر خواص پلیمر‌ها، مواد شیمیایی افزودنی به مستربچ‌ها اضافه می‌شوند که عبارت‌اند از افزودنی‌های بهبود دهندۀ خواص، پیگمنتها و پرکننده‌ها. با توجه به نوع و قدرت افزودنی و پایه پلیمر، میزان خوراک‌دهی افزودنی در مستربچ متفاوت است.

عامل سازگارکننده

سازگارکننده‌ها با عنوان علمی ترکیبات آمفی‌فیلیک، دارای یک سر آب دوست و یک سر آلی دوست هستند و به دلیل ماهیت شیمیایی خاصشان، باعث:

 1. افزایش پایداری حرارتی
 2. سازگارسازی پلی اولفین‌ها و پلیمر‌های مهندسی
 3. تشکیل لایۀ پایدار بر روی سطح افزودنی، پیگمنت یا پرکننده از طریق کنش متقابل با آن‌ها و ایجاد اتصال آن‌ها به ماتریس پلیمری می‌شوند.

وجود سازگارکننده از طرفی باعث ایجاد‌تر شوندگی بر سطح رنگ‌دانه و در نتیجه پخش بهتر پیگمنت می‌شود و از طرف دیگر بدون آن‌که روی کیفیت رنگ محصول اثر بگذارد، پلیمر را نیز پایدار می‌کند.

مزایای مستربچ چیست

مهمترین نکته در استفاده از یک محصول شناخت کامل نسبت به مواد اولیه آن است. این مشخصات فنی می‌تواند شامل نقطه ذوب، درصد رطوبت و دمای ذوب محصولات باشد. استاندارد‌هایی که شما را در انتخاب یک ترکیب مهم کمک می‌کند عبارتند از:

 1. خاص بودن رنگ‌ها
 2. دارا بودن مشخصات فنی مناسب
 3. عدم ایجاد مشکل در تولید محصول نهایی
 4. داشتن غلظت یکنواخت و درصد مناسب افزودنی
 5. استفاده از مقدار کم مواد اولیه برای تولید محصول
 6. حفظ ثبات رنگ و خواص مواد در تعداد دفعات مورد استفاده
 7. هماهنگی ترکیبات پلیمری با مواد و محصولی که قرار است تولید شود

آشنایی با فرآیند تولید مستربچ

بهتر است بدانید که جهت تولید مستربچ از دستگاهی به نام اکسترودر دو پیچه استفاده می‌شود. همچنین این فرآیند شامل چهار مرحله فرمولاسیون، اختلاط، خوراک دهی و الک نمودن می‌باشد. که به صورت مختصر با هر کدام از این فرآیند تولید آشنا خواهیم شد.

خوراک دهی

بعد از انجام مرحله فرمولاسیون نوبت به مرحله خوراک دهی می‌رسد که در آن میزان تغذیۀ اجزا متناسب با خروجی دستگاه تنظیم می‌شود.

الک نمودن

برای اینکه مصرف‌کننده نهایی قادر باشد در مرحله تولید خود با مشکل خوراک دهی مواجه نشود باید مستربچ نهایی دارای اندازه مناسب و به اندازه‌ای محکم باشد. از اینرو برای نتیجه بهتر کار باید از الک‌هایی با اندازه مناسب مستربچ دانه‌ای استفاده نمود که از مستربچ‌هایی با اندازه بسیار ریز یا خارج از اندازه استفاده نشود.

فرمولاسیون

در واقع اولین و یکی از اصلی‌ترین مراحل تولید مستربچ میزان افزودنی و فرمول‌بندی رنگ می‌باشد. بد نیست بدانید که در مرحله فرمولاسیون توزین دقیق تمام اجزا با دقت خاصی صورت می‌پذیرد. همچنین در برخی موارد برای اینکه بتوانید نتیجه بهتر و مناسب‌تری را کسب نمایید لازم است تركیبات را با سرعت بالایی به خوبی با یکدیگر تركیب نمایید.

اختلاط

از آنجا که دمای نامناسب موجب ایجاد اختلال در پخش پودر و برش گرانول می‌شود از اینرو اختلاط مذاب در دمای مخزن به خوبی تنظیم شده تا مخلوط به خوبی ذوب شود. بهتر است بدانید که مرحله اختلاط خود شامل چهار مرحله فرآیند خیس شوندگی پیگمنت، افزودنی و پرکننده، اختلاط فیزیکی ( اختلاط و پخش پیگمنت و افزودنی در پلیمر پایه)، توزیع (توزیع پیگمنت، افزودنی و پرکننده در مذاب پلیمری) و پراکنده‌سازی پایدار کردن این مخلوط و جلوگیری از کلوخه شدن است

انواع مستربچ چیست

مستربچ رنگی

مستربچ رنگی

مستربچ رنگی یا گرانول رنگی اصلی‌ترین بخش تولید محصولات پلاستیکی به صورت رنگی می‌باشد، زیرا مواد پایه پلیمری به دلیل دارا نبودن رنگ خاصی به ندرت به تنهایی مورد استفاده قرار می‌گیرند و معمولاً جهت زیبایی و جلب نظر مصرف‌کنندگان محصولات پلاستیکی، آن‌ها را به صورت رنگی تولید می‌کنند که این امر نیازمند مواد افزودنی با نام مستربچ رنگی می‌باشد که امروزه با رشد صنعت پلاستیک در سطح جهان و استفاده روز افزون از این تولیدات، میزان توجه به این محصولات نیز بیش از پیش صورت می‌گیرد.

رایج‌ترین روش تولید قطعات رنگی پلاستیکی استفاده از گرانول رنگی است، که جهت رنگ‌آمیزی پلیمر‌های خام در حین فرآیند تولید با درصد‌های مشخص مورد استفاده قرار می‌گیرند. مستربچ رنگی یک مخلوط پلیمری تغلیظ شده از درصد بالایی از رنگدانه‌ها (پیگمنت) است که به مقدار مشخصی در یک رزین پایه طی عملیات حرارتی به صورت بهینه مخلوط می‌گردد که بر اساس ساختار شیمیایی خود، بخشی از طیف مرئی را جذب و بخش دیگر را منعکس می‌کنند.

واحد مستربچ‌سازی شرکت نگین رز سپاهان از سال ۱۳۷۵به منظور تأمین مستربچ مورد نیاز الیاف پلی پرپیلن شرکت آغاز به کار کرد است. در حال حاضر این مجموعه با به کارگیری توان تخصصی مشاورین صنایع تولید مستربچ، کامپاند‌های پلیمری و الیاف مصنوعی، توسعه واحد مستربچ‌سازی را به منظور تولید مستربچ‌های گرید نساجی، قطعات تزریقی فیلم و لوله در دستور کار خود قرار داده است.

فرآیند رنگ همانندی نمونه‌های دریافتی از مشتریان در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با به کارگیری تجهیزات کنترل کیفی موجود در واحد مستربچ‌سازی با دقت و صحت بالا امکانپذیر می‌باشد.

شرکت نگین رز سپاهان با بکارگیری تیم مشاوره تخصصی و با اتکا به توانمندی نیرو‌های واحد تحقیق و توسعه خود قادر به رنگ همانندی نمونه‌های دریافتی از مشتریان و ارائه محصولات مستربچ در صنایع می‌باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

مستربچ مشکی

مستربچ مشکی

از مستربچ مشکی به عنوان رنگدانه‌های مشکی برای رنگ دادن به صنایع پلاستیکی استفاده می‌شود. در ترکیبات آن از کامپوننت‌های مشکی استفاده می‌شود که خاصیت مقابله در برابر اشعه‌های UV و نور دارند. از این مواد در فرایند قالب‌گیری وسایل پلاستیکی، تولید لوله‌های پلی‌اتیلن، فیلم‌های بسته‌بندی سیم و کابل و… استفاده می‌شود.

مستربچ سیاه شامل مواد اولیه و دوده می‌باشد (کربن بلک). این مستربچ می‌تواند از ۵ % دوده تا ۴۲ % اختلاط پیدا کند. البته امکان این وجود دارد که با فرمولاسیون‌های خاصی تا ۵۰ %، ۶۰% هم اختلاط پیدا کند اما این امر مرسوم نیست و بیشترین دوده‌ای که مرسوم برای اختلاط می‌باشد ۴۲ % است که بیشتر شرکت‌ها و تولیدکنندگان مصرف دارند.
رنگ مشکی به تنهایی به چند دسته تقسیم می‌شود:

 • براق
 • مات

ماده تشکیل دهنده مستربچ مشکی

به طور کلی برای تولید مستربچ مشکی از ترکیب دوده و پلیمر‌ها استفاده می‌شود.
استاندارد استفاده از دوده در صنایع پلاستیک فقط دوده پلاستیک گرید می‌باشد که مخصوص استفاده و کامپاند شدن با پلیمر بوده و لذا تغییر خواص در پلیمر ایجاد نمی‌کند.

پلیمر

همانطور که گفته شد، پلیمر‌ها به تنهایی نمی‌توانند تمام نیاز‌های موجود در صنایع را برطرف سازند. به این ترتیب با اضافه کردن ترکیباتی به آن‌ها، خواص معینی از آن‌ها تقویت می‌گردد. این بدان معناست که پلیمر به عنوان پایه اصلی مستربچ‌ها شناخته می‌شوند. از انواع این پلیمر‌ها می‌توان به پلی استایرن، پلی‌اتیلن، پلی پروپیلن، پلیمرهای آلکیدی و غیره اشاره کرد.

افزودنی

از آنجایی که باید خواص موجود در پلیمر‌ها تغییریا تقویت گردد، باید افزودنی‌هایی به آن‌ها اضافه گردد. به طور کلی این افزودنی‌ها عبارتند از پیگمنت‌ها، پرکننده‌ها و افزودنی‌هایی که خواص پلیمر‌های مورد نظر را تقویت می‌کنند. در مستربچ مشکی عمدتاً دوده به عنوان افزودنی به پلیمر‌ها اضافه می‌گردد.

عامل سازگار‌کننده

یکی از سؤالاتی که ذهن بسیاری از تولیدکنندگان را درگیر کرده است، نحوه رنگ کردن ترکیبات پلیمر و افزودنی‌ها است. به طور کلی برای آنکه این ترکیبات رنگ مخصوص به خود را دریافت کنند، باید ترکیبی از رنگ و افزودنی را از طریق پلیمری سازگار با محصول نهایی که عمدتاً به صورت مذاب وجود دارد، در پلیمر پایه توزیع کند. البته می‌توان گفت کیفیت دستگاه و تجهیزات موجود تأثیر بسیار زیادی بر روی مستربچ تولید شده دارد.

تجهیزات به کار رفته برای تولیدمستربچ مشکی باید چه خصوصیاتی داشته باشند؟

به طور کلی تجهیزات به کار رفته برای آنکه مستربچ با کیفیت بسیار بالا تولید کنند باید به خوبی بتوانند با ایجاد نیروی مناسب، ترکیبات موجود را مخلوط کنند. همچنین این تجهیزات باید بتوانند دمای ترکیبات را به خوبی کنترل کنند. چرا که در دما‌های پایین پلیمر و افزودنی‌ها به خوبی ترکیب نشده و کیفیت لازم را نخواهند داشت. 

در دما‌های بالا نیز پلیمر‌ها حالت خمیری شکل و مذاب پیدا می‌کنند که در این صورت احتمال پاره شدن زنجیره‌های اصلی آن‌ها افزایش خواهد یافت و به این ترتیب ماده چسبندگی و لزجت خود را از دست خواهد داد. به طور کلی بهترین زمان اضافه کردن افزودنی‌ها به مستربچ‌های مشکی، زمانی است که پلیمر مورد نظر، از چسبندگی بسیار زیادی برخوردار است. چرا که تنها در این زمان است که افزودنی‌ها به خوبی ترکیب شده و همچنین ماده از لزجت خوبی برخوردار خواهد بود.

مستربچ سفید

مستربچ سفید

مستربچ سفید چیست؟ یک نوع مستربچ رنگی است که متشکل از گرید‌های دی اکسید تیتانیوم (TiO۲)، بیس پلیمری و سایر مواد افزودنی ساخته شده است. در واقع یک رنگدانه بسیار باکیفیت است که روی پلاستیک‌ها استفاده می‌گردد.

از آن برای بهبود سفیدی محصولات نهایی پلاستیکی استفاده می‌شود و به طور خاص فیلم‌های پلیمری، قالب‌گیری تزریقی و سایر محصولات مناسب است. بسته به نیاز محصولات، مستربچ حاوی ۱۰٪ تا ۷۵٪ رنگدانه TiO۲ می‌باشد.

مستربچ‌های سفید حاوی افزودنی‌های ویژه‌ای است که پلیمر را با پیگمنت تیتانیوم سازگار می‌کند و یک رنگ‌ایده‌آل به محصول نهایی می‌دهد. بسته به درصد دی اکسید تیتانیوم انواع زیادی مستربچ با رنگ سفید داریم.

مزایای مستربچ سفید چیست؟

به لطف استفاده از دی اکسید تیتانیوم (TiO۲) در مستربچ محصولات نهایی به رنگ سفید شفاف و درخشنده در می‌آیند. مستربچ‌های سفید مزایای بیشماری دارد که در اینجا چندین مورد از ان را بیان می‌کنیم:

 1. توانایی حفظ پایداری شیمیایی رنگدانه‌ها را دارد
 2. کار کردن با آن راحت است
 3. به محیط زیست آسیب نمی‌رسانند.
 4. براحتی ادغام می‌شوند و پراکندگی خوبی دارند
 5. برای مواد غذایی مناسب هستند.
 6. بخاطر کیفیت بالا می‌توان از آن برای قالب‌گیری بادی و تزریقی استفاده کرد.
 7. محصولات نهایی خوب از آب در می‌آیند و کارامد هستند
 8. رنگ‌پذیری عالی دارد
 9. کیفیت بالا و ماندگار با درجات سفیدی عالی
مستربچ لیزکننده

مستربچ لیزکننده

هنگامی که فیلم‌های پلیمری در مدت زمان طولانی در انبار قرار می‌گیرند و یا هنگامی که از آن‌ها استفاده می‌کنید به علت فشاربین لایه‌ای که به وجود می‌آید باعث ایجاد یک چسبندگی ناخواسته می‌شود. هنگامی که این چسبندگی به وجود می‌آید باز کردن فیلم‌های رول شده امری بسیار دشوار خواهد بود. جهت جلوگیری از این اتفاق به آن آنتی بلاک و لیزکننده اضافه می‌کنند.

در سطح‌های پلیمری اصطکاک بسیار بالا است و همین امر باعث بروز مشکلاتی در هنگام تولید و یا پیچیدن رول فیلم‌ها و بسته‌بندی و رهاسازی قالب پلاستیک‌ها می‌شود.
اگر از مستربچ لیزکننده استفاده کنیم باعث می‌شود که سطح‌ها صیقلی شود و چسبندگی سطوح کاهش یابد و استهلاک ماشین آلات فرآیندی را نیز کاهش می‌دهد.

مستربچ آنتی بلاک

این مستربچ متشکل از پودر پلی‌اتیلن به میزان ۶۰ درصد از کل ترکیبات و منیزیم سیلیکات خشک شده به مقدار ۳۰ درصد و اروئیک اسید آمید با تناسب ۱۰ درصد است. به این صورت که همه اجزاء در قسمت گراویمتر اکسترودر، اندازه‌گیری شده سپس پلی‌اتیلن و منیزیم سیلیکات داخل مخلوط کن ریخته می‌شود تا مخلوط همگنی به دست آید.

حال در این مرحله اروئیک اسید نیز به مواد درون مخلوط کن اضافه شده و مجدداً همه اجزاء با هم مخلوط می‌شوند. در مرحله بعد مواد ترکیب شده، وارد قیف اکسترودر شده تا تحت تأثیر گرمای هیتر‌های احاطه شده از ناحیه تغذیه تا انتهای دای، ذوب شوند. مواد مذاب پس از عبور از صافی دای و جدا‌سازی ناخالصی‌ها، وارد بخش خنک‌سازی می‌شوند. بعد از مرحله خنک کردن و برش، محصول تولیدی آماده عرضه به بازار می‌شود.

مستربچ آنتی استاتیک

مستربچ آنتی استاتیک

مستربچ آنتی استاتیک نوعی از ماده ضد الکتریسیته ساکن است که برای خنثی کردن بار‌های روی سطح پلیمر استفاده می‌شود. با استفاده از افزودنی‌های ضد الکتریسیته ساکن مشکلات ناشی از شارژ الکتریسیته ساکن مثل گرد و غبار، آسیب به تجهیزات و …کاهش یافته و یا برطرف می‌شود.

مستربچ آنتی استاتیک، یک نوع بار الکتریکی ایجاد می‌کند که با اصطکاک قابل توجهی بر روی سطح حرکت می‌کند تا اثر الکتریسیته ساکن را به وسیله ارتباط با رطوبت هوا از بین ببرد. سطح ماده با سطح هیدروفیل در کنش هستند، از طرف دیگر رطوبت هوا نیز با هم فرآیندی را انجام می‌دهند که در نتیجه آن مولکول‌های آب به هم متصل می‌شوند.

بسیاری از محصولات پلاستیکی برای تحقق هدف خود یا کاربر پسند شدن باید دارای خواص آنتی استاتیک باشند. این امر در طول فرآیند تولید، با مخلوط کردن مواد افزودنی آنتی استاتیک در پلیمر خام، برای ایجاد یک پلیمر آنتی استاتیک به دست می‌آید. مستربچ آنتی استاتیک را می‌توان بر روی سطح خارجی محصول نیز به عنوان پوشش سطح استفاده کرد.

اجسام پلاستیکی که بار الکتریکی دارند، ذرات شناور در محیط مانند گرد و غبار را جذب می‌کنند. گرد و غبار همیشگی روی صفحه تلویزیون نتیجه وجود همین عامل است. مستربچ آنتی استاتیک این مشکلات را در صنعت حل کرده و مواد را از عوامل ریز خارجی تصفیه می‌کنند.

مستربچ آنتی استاتیک با توجه به نوع نیاز صنایع بین ۱ تا ۱۸ درصد در مواد، مصرف می‌شوند. آن‌ها همچنین در دو دسته مهاجرتی و غیر مهاجرتی عرضه می‌شوند تا بتوانند پایه شارژ استاتیکی را حمایت کنند. بدین وسیله مستربچ‌ها می‌توانند یکی از مسائل بزرگ در فرآیند پردازش و بسته‌بندی اجزای الکترونیکی را هموار کنند.

مستربچ آنتی یووی

مستربچ آنتی یووی

پلیمر‌ها بعد از گذشت مدت زمان طولانی به خصوص زمانی که در مقابل نور خورشید، قرار گرفته‌اند، تغییر رنگ و شکل می‌دهند. این عامل ممکن است که سبب تغییر خاصیت اصلی جسم شود و کارکرد آن را تحت تأثیر قرار دهد.

به همین دلیل مواد پلیمر باید به گونه‌ای باشند که در مقابل نور خورشید، واکنش نشان ندهند. در این صورت با استفاده از این فناوری و به کارگیری روش‌های علمی، می‌توان راهکاری برای این موضوع پیدا کرد. نوع دیگری از افزودنی‌های پلاستیک مستربچ آنتی یووی می‌باشد.

مستربچ آنتی یووی محافظ بسیار خوبی در برابر اشعه ماوراء بنفش برای انواع پلاستیک است. مستربچ‌های ضد اشعه ماوراء بنفش با هدف محافظت از پلاستیک در برابر زوال ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید ساخته شد‌ه‌اند.

باید به این نکته توجه داشته باشید که این فناوری در زمینه‌هایی مانند کشاورزی، بسته‌بندی مواد غذایی، بسیار پرکاربرد هستند. پرتو خورشید زنجیره‌های پلیمری را خراب می‌کند و می‌شکند.

اشعه ماوراء بنفش، مواد رنگی را از بین برده و منجر به تغییر رنگ در محصولات پلیمری خواهد شد. بنابراین وجود تثبیت‌کننده‌های ضد اشعه ماوراء بنفش در این محصولات و وسایل ضروری است.

پلاستیک‌ها به تخریب در اثر اشعه ماوراء بنفش حساس هستند و بنابراین هنگام قرار گرفتن در معرض تابش خورشید تخریب می‌شوند که میزان و سرعت این تخریب تحت تأثیر پارامتر‌های مختلفی مانند شرایط آب و هوایی، ضخامت قطعه و پلاستیک، نوع پلیمر، وجود مواد افزودنی در ساخت پلاستیک و…. بستگی دارد.

جهت اطلاع بیشتر در مورد مستربچ نگین رز سپاهان (رز مستربچ) و قیمت آن می‌توانید با شماره زیر در تماس باشید 

مستربچ کمک فرآیند

مستربچ کمک فرآیند پلیمر (Polymer Processing Aid (PPA، به‌طور ویژه برای افزایش قابلیت اکستروژن پلاستیک‌ها (فیلم‌های پلی‌اتیلن، لوله‌ها، تیوب‌ها و …) طراحی شده و باعث بهبود تولید و/یا کیفیت می‌شود. کمک فرآیند‌ها بر پایه فلوئوروالاستومر‌ها هستند و به‌طور گسترده برای بهبود فرآیندپذیری پلیمر در سرعت برشی‌های بالاتر توصیه می‌شوند. کاهش استهلاک ماشین آلات، بهبود و تسهیل فرآیند تولید، کاهش دما و فشار و افزایش عمر ماشین آلات، صیقلی‌تر و براق‌تر شدن سطح فیلم، افزایش شفافیت سطح فیلم، بهبود خاصیت چاپ‌پذیری، کاهش استهلاک ماشین آلات، کاهش زمان و ضایعات هنگام تعویض رنگ، کاهش دما و فشار فرآیند، حذف پدیده‌های تجمع مواد سوخته در قالب (Die Buildup) و شکست مذاب (Melt Fracture)، افزایش سرعت تولید، کاهش هزینه‌های مصرف انرژی و در نهایت، کاهش قیمت تمام‌شده، از اثرات استفاده از مستربچ کمک فرآیند است.

به‌عبارت دیگر، با استفاده از مستربچ کمک فرآیند که در تولید محصولات PE، PP، فیلم‌های نازک، فیلم‌های معمولی و ضخیم، فیلم‌های کشاورزی، گونی، جامبو و کارتن پلاست، الیاف و لوله‌های PP و پلی الفین‌ها کاربرد دارند، می‌توان بدون کاهش سرعت تولید، فرآیند‌های تولید را در دمای کم‌تری انجام داد که منجر به بهبود خواص محصول نهایی می‌شود.

مستربچ کمک فرآیند پلیمر آریا پلیمر، شکست مذاب را حذف می‌کند، تجمع مواد سرقالب را کاهش می‌دهد، سطح فیلم را بهبود می‌دهد، اثر پوسته‌ماهی را حذف می‌کند، تشکیل ژل‌ها را کاهش می‌دهد و خروجی تولید را افزایش می‌دهد. مستربچ افزودنی کمک فرآیند، با به‌وجود آوردن لایه‌ای مناسب بین مواد مذاب پلیمری و دیواره فلزی ماشین آلات، از احتراق و سوختن و همچنین یک‌دست شدن سطح محصول ممانعت می‌کند.

مستربچ آنتی اکسیدانت (Anti oxidant)

با توجه به مقاومت پلیمر‌ها در برابر دما‌های بالا و همچنین فرآیند اکسید شدن در معرض اکسیژن مستربچ افزودنی آنتی اکسیدانت (Anti Oxidant) نگین رز سپاهان با تلفیق دو نسل از استابلایزر‌های مدل ۱ (اولیه) به منظور حفظ پلیمر در حین فرآیند تولید مستربچ و تولید محصول نهایی و همچنین مدل ۲ (ثانویه) از استابلایزر‌ها به منظور حفظ محصول پس از تولید فرمولاسیون شده است. و از آنجایی که ترکیب چند عامل پایدار‌کننده حرارتی به طور همزمان اثر هم افزایی و تشدید‌کننده‌ای دارد. در این محصول از چندین عامل آنتی اکسیدانت استفاده شده است که از خصوصیات بارز این محصول احیای ۳۰ الی ۴۰ درصد از خواص از بین رفته پلیمر در اثر تکرار فرآیند‌ها و محصولات بازیافتی می‌شود. شدیداً توصیه می‌گردد. که مستربچ افزودنی آنتی اکسیدانت مورد استفاده در پلیمر‌ها قبل از ورود به اکسترودر به طور یکنواخت و پخش بالا با مواد آسیابی و پلی‌اتیلن خام مخلوط شود تا تأثیر چشم گیر و مثبت آن بروی OIT کل محصول به طور یکنواخت مشاهده گردد.

مستربچ ضد حریق

مستربچ ضد حریق چیست؟

به طور کلی مستربچ ضد حریق در بازار به عنوان یک وسیله ضد آتش مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع مستربچ با بهره‌گیری از فرمولاسیون خاص ساخته شده و باعث خاموش شدن محصول در برابر حریق می‌شود. مستربچ‌ها اغلب در صنایع ساختمانی، نساجی، لوازم خانگی و ساخت محصولات گوناگون مورد استفاده قرار گرفته و مقاومت گرمایی مواد را افزایش می‌دهد. از طرفی این محصول در انواع و حجم‌های متفاوت به فروش رسیده و نحوه مصرف مشخصی دارند.

کاربرد مستربچ ضد حریق

انواع پلیمر‌ها و پلاستیک‌ها در حقیقت از مقاومت پایینی در برابر آتش برخوردار بوده و به سرعت آتش می‌گیرند. استفاده از این نوع افزودنی ضد حریق، به کند سوزی پلیمر‌ها کمک کرده و از آسیب دیدن آن‌ها نیز جلوگیری می‌کند. مستربچ‌های ضد حریق اغلب در پایه‌های گوناگون پلی‌اتیلن، پلی آمید خاص و پلی پروپیلن تولید می‌شوند. 

از این محصول در لوله‌ها و اتصالات فاضلاب به منظور حفظ پایداری در برابر اشتعال استفاده می‌شود. به عنوان مثال، تأخیر انداز حریق هالوژنه یکی از انواع مستربچ ضد حریق بوده و از کلر و برم تشکیل می‌شود. این نوع مستربچ، عامل اشتعال را به شکل قابل توجهی کاهش داده و از ایجاد آتش جلوگیری می‌کند. از طرفی تأخیر انداز شعله بدون هالوژنه، یکی دیگر از نمونه‌های مستربچ است که در صنایع گوناگون مورد مصرف قرار می‌گیرد. همچنین مستربچ کم هالوژن اغلب در صنایع خودرو، الکتریکی و لوازم خانگی مورد استفاده قرار گرفته و دارای عملکرد مناسب و منحصر به فردی می‌باشد.

ضد مه گرفتگی

عامل ضد مه گرفتگی، مواد شیمیایی هستند که از متراکم شدن آب به صورت قطرات کوچک بر روی سطوحی مانند شیشه و تشکیل مه جلوگیری می‌کنند. اولین بار ناسا از مستربچ ضد مه گرفتگی در پروژه Gimini استفاده کرد؛ در طول این پروژه، این ماده شیمیایی به ترکیبی ارتقاء یافت که امروزه بر روی سطوح پلاستیکی و شیشه‌ای، و برای کاربرد‌های نوری مانند لنز آینه‌های موجود در عینک، لنز دوربین و دوربین دوچشمی، استفاده می‌شود.

عملکرد اصلی ماده ضد مه گرفتگی، به حداقل رساندن کشش سطحی و در نتیجه جلوگیری از ایجاد لایه‌های رطوبت بر روی سطح مورد نظر است. فناوری موجود در فرایند تولید ماده ضد مه گرفتگی، استفاده از یک لایه سورفکتانت یا ایجاد یک سطح آب دوست است.

مستربچ ضد مه

به طور ویژه، مستربچ ضد مه یک ترکیب پلیمری است که در بسته‌بندی مواد غذایی و پوشش‌های گلخانه‌ای استفاده می‌شود. این ماده ضد مه گرفتگی، باعث قطره قطره شدن آب بر روی پوشش نایلونی گلخانه می‌شود تا از این طریق نور و گرمای مناسب به گیاهان برسد.

مستربچ تمیز‌کننده (Purging)

مستربچ افزودنی تمیز‌کننده به منظور هر چه سریع‌تر تمیز کردن دستگاه از رنگ و مواد قبلی همراه با کاهش ضایعات به کار می‌رود.

مزایای مستربچ تمیز‌کننده

مستربچ شفاف‌کننده

مستربچ شفاف‌کننده بر پایه پلیمر پلی پروپیلن تولید می‌شود که در ایجاد شفافیت و به اصطلاح شیشه‌ای شدن محصولاتی مانند ظروف یکبار مصرف کمک‌کننده است. از نظر کارایی، هسته‌سازی مستربچ با بزرگ کردن سلول‌های نوری منجر به عبور نور بیشتر از ورق یا فیلم می‌شود و آن را شفاف می‌کند. نوع ایزوتاکتیک پلی پروپیلن هموپلیمر از ساختاری نیمه کریستالی دارد. وجود این ساختار کریستالی باعث افزایش سختی و همچنین خواص مکانیکی، شیمیایی و مقاومت حرارتی پلی پروپیلن خواهد شد.

از این مستربچ برای رفع کدورت محصول استفاده می‌شود که به دلیل عبور نور بیشتر در محصول درخشندگی بیشتری به پلاستیک پلیمری می‌دهد. از جمله کاربرد‌های مستربچ شفاف‌کننده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

الهه شکرشکن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *